Aktualności 2017

Breadcrumbs

Treść strony

Stanowisko Rady Powiatu w Radomiu

W czwartek 30 listopada podczas sesji Rady Powiatu podjęto uchwałę w sprawie projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych w zakresie proponowanych zmian Kodeksu Wyborczego.

Poniżej prezentujemy treść stanowiska:

 

Załącznik Nr 1

do projektu uchwały Rady Powiatu w Radomiu

Nr 265 /XXIX/2017

z dnia 30 listopada 2017 roku

 

Stanowisko Rady Powiatu w Radomiu

w sprawie projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych w zakresie proponowanych zmian Kodeksu Wyborczego

 

Rada Powiatu w Radomiu wyraża stanowczy sprzeciw w związku z pracami legislacyjnymi nad poselskim projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw, które -  zdaniem autorów projektu – zwiększą udział obywateli, m.in. w procesie kontroli publicznych organów władzy samorządowej. Planowane zmiany spowodowałyby znaczne ograniczenie samorządności i samodzielnego podejmowania decyzji dla dobra wspólnot lokalnych będąc krokiem w kierunku centralizacji władzy publicznej w Polsce. Planowany kierunek zmian byłby jawnym naruszeniem Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej i ograniczałby czynne i bierne prawo wyborcze obywateli.

 1. Nie zgadzamy się na likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych, na wprowadzenie systemu proporcjonalnego we wszystkich kategoriach samorządów, poprzez zmniejszenie okręgów wyborczych, w których będzie można uzyskać od trzech do siedmiu mandatów. Powyższe „zabiegi” oznaczałyby w praktyce wyeliminowanie ze startu w wyborach małych lokalnych komitetów wyborczych; mogłyby one liczyć na uzyskanie śladowej liczby mandatów jedynie w większych – sześcio - lub siedmiomandatowych – okręgach.
 2. Opowiadamy się za utrzymaniem dotychczasowego systemu wyłaniania członków Państwowej Komisji Wyborczej, w drodze wskazywania po trzech sędziów przez prezesów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, a nie tylko dwóch sędziów, w tym z niezrozumiałym pominięciem sędziego Sądu Najwyższego, i aż siedmiu członków wybieranych przez Sejm, co prowadzi do faktycznego upolitycznienia Państwowej Komisji Wyborczej.
 3. Nie zgadzamy się na odebranie organizacji wyborów samorządom i przekazanie ich nowej PKW jako ciała typowo politycznego. Nie do przyjęcia jest również zastąpienie komisarzy wyborczych komisarzami wojewódzkimi i powiatowymi wyłonionymi przez PKW spośród osób mających prawnicze wykształcenie. Powyższe stanowi ewidentne zastąpienie sędziów, którzy obligatoryjnie, wg obowiązujących przepisów, stanowią ciało niezawisłe, ponadpartyjne, a ponadto doświadczone w interpretacji i stosowaniu prawa.
 4. Nasz sprzeciw budzi także wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów, co traktujemy jako ograniczenie podmiotowości wspólnot samorządowych i ograniczenie możliwości decydowania o tym, komu chciałyby one powierzyć zarządzanie gminami, a w dodatku byłoby to zmarnowaniem wiedzy i doświadczenia sprawdzonych samorządowców.
 5. Zdecydowanie sprzeciwiamy się rozpowszechnianiu fragmentów uzasadnienia do projektu ustawy odnoszących się do – rzekomo sfałszowanych – wyborów samorządowych w 2014 r., co jest stwierdzeniem nieprawdziwym, urągającym dobrym praktykom legislacyjnym.
 6. Za nieuzasadnione i niezgodne z rzeczywistymi potrzebami uznajemy wprowadzanie zakazu kandydowania jednocześnie na stanowisko wójta/burmistrza/prezydenta miasta i do rady powiatu. Argumentacja znajdująca się w uzasadnieniu cyt. ustawy nie zasługują na uznanie za uprawnione, bowiem prawdą jest, że osoba zamierzająca działać na rzecz społeczności danej gminy, tym bardziejinteresy danej gminy może także reprezentować w radzie powiatu, gdzie poza dobrem jednej gminy, będzie również mogła dbać odgórnie o dobro całej społeczności powiatu, w tym także rzeczonej gminy. Należy dodać że zadania gminy i powiatu w dużej mierze uzupełniając się, nie pokrywają.
 7. Sprzeciwiamy się zastąpieniu obwodowych komisji wyborczych obwodowymi komisjami wyborczymi ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie i obwodowymi komisjami wyborczymi ds. ustalenia wyników głosowania w obwodzie, co w sposób radykalny zwiększy koszty związane z przeprowadzeniem wyborów. Uważamy, że obwodowe komisje wyborcze pracowały prawidłowo i uczciwie.

Mając na względzie powyższe argumenty, a także m.in. zbyt krótki czas na przeprowadzenie zmian oraz brak konsultacji społecznych na temat planowanych zmian, Rada Powiatu w Radomiu zwraca się do Posłów i Senatorów RP z prośbą o zaprzestanie prac nad wprowadzeniem zmian do ustaw samorządowych i kodeksu wyborczego w obecnym trybie. Za konieczne uważamy przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, które naszym zdaniem, będą wiarygodnym źródłem rzeczywistej wiedzy o stosunku społeczeństwa do planowanych zmian.

wstecz

Aktualności

 • 2017.12.08

  Konkurs fotograficzny "Mój powiat w obiektywie" 2017

  Rozpoczęła się VI edycja konkursu fotograficznego „Mój powiat w obiektywie” organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Radomiu.

 • 2017.12.11

  Przegląd w świątecznej aurze

  To był szczególny wieczór. W iłżeckim Domu Kultury brakowało miejsc, ale ciasnotę wynagrodziła świąteczna, pełna ciepła atmosfera, którą stworzyli uczestnicy XX Przeglądu Twórczości Artystycznej Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej i Osób Niepełnosprawnych.

 • 2017.12.06

  Po ozdoby świąteczne do Starostwa

  Stało się już tradycją, że m.in. podopieczni placówek pomocy społecznej powiatu radomskiego prezentują rękodzieło świąteczne.

 • 2017.12.05

  Stanowisko Rady Powiatu w Radomiu

  W czwartek 30 listopada podczas sesji Rady Powiatu podjęto uchwałę w sprawie w sprawie projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych w zakresie proponowanych zmian Kodeksu Wyborczego.

  Poniżej prezentujemy treść stanowiska:
 • 2017.11.29

  Urząd Statystyczny w Warszawie informuje, że w dniach od 1 do 21 grudnia 2017 r. na terenie całego kraju wśród rolników prowadzących hodowlę zwierząt gospodarskich zostaną przeprowadzone dwa badania:

  - Badanie pogłowia bydła, owiec i drobiu oraz produkcji zwierzęcej,

  - Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego.

  Badania realizowane będą w wylosowanych gospodarstwach rolnych. Więcej informacji na stronie internetowej http://www.stat.gov.pl.

 • 2017.11.28

  Animatorzy dla kultury

  Przypomnijmy, pomysł zrodził się 9 lat temu. Bardzo szybko zyskał sobie ważne miejsce na kulturalnej mapie powiatu i w samych Pionkach. Finansowe wsparcie obu samorządów i duże zainteresowanie gmin dopełniły reszty….

 • 2017.11.21

  Ćwierć wieku z Balladą

  Po raz 25. odbyły się w Iłży Ogólnopolskie Spotkania z Balladą. Jak podkreślali organizatorzy, tegoroczne Spotkania były szczególne nie tylko ze względu na wspaniałą atmosferę, ale także dlatego, że po raz ostatni odbyły się w starym budynku Domu Kultury.
 • 2017.11.15

  Przygotowani na kryzys

  W ramach realizacji obronności powiatu radomskiego za rok 2017 odbyło się szkolenie przedstawicieli urzędów miast i gmin. Spotkanie otworzył starosta radomski Mirosław Ślifirczyk – szef Zarządzania Kryzysowego w powiecie, który przybliżył założenia związane z projektem.

 • 2017.11.14

  Uwaga !!!

  Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Radomiu informuje, że w związku z przebudową drogi powiatowej Nr 3518W relacji Wola Goryńska – Mąkosy Stare - Jedlnia na odcinku w miejscowości Wola Goryńska (Gmina Jastrzębia) w dniach od 16.11. do 17.11.2017 roku wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym związane wykonywaniem robót drogowych. Przedmiotowy odcinek zostanie wyłączony z ruchu i zostanie poprowadzony objazd drogami powiatowymi przez miejscowości: Bartodzieje, Jastrzębia, Mąkosy Stare zgodnie z zatwierdzoną czasową organizacją ruchu Nr PZD.U.420.2.227.2017 z dnia 30.10.2017 r.

  W związku z powyższym PZDP w Radomiu prosi wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie prowadzonych prac budowlanych oraz o zwrócenie uwagi na aktualnie obowiązujące oznakowanie drogowe.

 • 2017.11.11

  Godnie uczciliśmy Dzień Niepodległości

  Za nami 99 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji, jak co roku,  w wielu gminach powiatu radomskiego przygotowano bogaty program obchodów.

Kalendarium

«grudzień2017»
PnWtŚrCzwPtSobNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Kontakt

Uwaga!

Od dnia 1 stycznia 2017 r. przy dokonywaniu zakupu/sprzedaży towarów i usług, wystawianiu bądź otrzymywaniu faktur obowiązują nowe dane:

 


Nabywca: Powiat Radomski

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

NIP: 948-26-04-208
REGON: 670223110

Odbiorca: Starostwo Powiatowe w Radomiu

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

Numery telefonów centrali:

tel. (48) 365 58 01
fax (48) 365 58 07

Godziny urzędowania:
pn: 7.30 - 16.00
wt - cz: 7.30 - 15.30
pt: 7.30 - 15.00

skrzynki pocztowe:
promocja@radompowiat.pl
powiat@radompowiat.pl


 Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP: /spradom/skrytka


Konta bankowe 

opłata za użytkowanie wieczyste Skarbu Państwa

52 1050 1793 1000 0090 3054 1636

 

dochody własne powiatu (opłata komunikacyjna, geodezyjna, karta wędkarska)

44 1050 1793 1000 0090 3054 1586

 

opłata skarbowa za czynności urzędowe

52 1240 3259 1111 0010 1340 6544

 

 


Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.